Akdeniz Havzası ve Balkan Ülkelerinde Baklava

Hamur işleri ve Semavi dinler arasındaki örüntü sıkça karşımıza çıkar. Ülkemizde tüketilen ekmeğin tek çentikli olması, ramazan pidesi, Hristiyan inancında kiliselerde ikram edilen kurabiyeler, paskalya çöreği, Yahudilerde adak ekmekleri bunlardan birkaçı. Baklava da bu geleneklere farklı dinlerde yerini almış hamur işlerinden biri. Bir çok ülkede dini şölenlerde tüketilen baklava, Türkiye’nin batısı ve güneyinde dini ögeleri bizzat tarifinde içeren bir halde karşımıza çıkıyor. Bu geleneklere baklava hazırlanırken dikkat ediliyor.

Yunan Baklavası

Yunanlılar baklavayı tıpkı Ermeniler gibi Paskalya öncesi oruç ve Paskalya dönemi tüketiyor. Bu dönemde yapılan baklava, orucun 40 gününü temsilen 40 kattan oluşuyor. Bazı yörelerde ise İsa’nın otuz üç yaşına atfen otuz üç kat yufkadan yapıyor. Susamla servis edilen bir çeşidi Yunanistan’ın kuzeyinde Noel gecesi için hazırlanıyor. Bazı bölgelerde ise şerbet kullanılmıyor, bunun yerine pişirmeden önce baklavanın üzerine kızgın zeytinyağı dökülüyor. Girit’te Osmanlı zamanından kalma bir tarifte afyon tohumu, karabiber ve susam çekirdekleri kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Modern baklavaya oldukça benzeyen bu tarifin adı “Gastrin.”

Lübnan

Romantik isimleri ve çiçekli şerbetleriyle Lübnan tatlıları arasında baklava da farkını gösteriyor. Lübnanlılar baklavayı portakal çiçeği şerbeti ve gül şerbetiyle tatlandırıyor. Çeşitli baklava türlerinin arasında buraya özgü baklavalardan biri Latin harfleriyle “Bellawrieh,” bir diğeri ise “Kol w Shkor (ye ve şükret.)”

İsrail

Baklava, Roş Aşana ve Purim kutlamaları için hazırlanır. Yılbaşı anlamına gelen Roş Aşana kutlamalarında yapılan baklavalarda beyazlatılmış bademler kullanılır. Yahudi inancına göre koyu renkli tatlılar kötü bir yıla davetiye çıkarabilir.

Arnavutluk

Baklava, Arnavutluk’ta da balla tatlandırılıyor ve yeni yıl kutlamaları için hazırlanıyor.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’te baklava gül şeklinde yapılıyor ve ismini buradan alıyor: Ruzice. Gül veya gül goncasına benzemeleri için burma şeklinde yapılan baklavalar tepsiye dikey olarak yerleştiriliyor. Dul Pita olarak da isimlendirilen bu baklava çeşidinin içinde kuru üzüm de var.

Suriye

Suriyeli bir tatlıcı dükkanının önünden geçtiğinizde tepsiler üzerine dizilmiş onlarca çeşit farklı renklerde baklava görürsünüz. Bunlardan en bilineni büzerek lale şekline getirilmiş “Bukasi.”