Baklava, Türklerin Vazgeçilmez Tatlısı

Türklerin vazgeçemediği lezzetlerden biri olan baklava, son yıllarda Türkiye’ye gelip baklavayı tadan yabancı turistlerin de gönlünde taht kurmuştur. Eşsiz lezzetinin yanı sıra Türk kültürüne yerleşmiş olan baklava, tarih boyunca Anadolu’da çok sevilerek tüketildiği için artık bir sembol haline gelmiştir. Baklavanın Anadolu ve Türk tarihindeki serüvenini sizler için derledik.

1. Baklavanın Ortaya Çıkışı

Anadolu’nun en sevilen lezzetlerinden olan baklavanın tarihi 1473 senesinde ki Osmanlı dönemine dayanmaktadır. İlk defa sarayda ikram edildiği söylenir. Ortaya çıktığı dönemde, kısa sürede Osmanlı’nın en çok tercih edilen tatlılarından biri haline gelen baklavanın, Fatih Sultan Mehmet dönemi kayıtlarına bakıldığında, altı farklı çeşidi olduğu görülmektedir. Ayrıca Osmanlı edebiyatında, tarihi şenlik ve kutlama gibi aktivitelerin anlatıldığı yazılarda baklavanın izine rastlanmaktadır.

2. Askerlere Sunulan Bir İkramdı

Baklava sadece Anadolu halkının değil aynı zamanda Osmanlı dönemindeki askerlerin de sevdiği, lezzetli bir tatlıydı. Osmanlı padişahları hayırlı bir haberden sonra ya da sefer dönüşü yeniçeri ocağındaki askerlerine baklava ikram ederek onları ödüllendirirdi. Aynı şekilde yeniçeri askerleri de Ramazan ayında hünkarlarına baklava ikram ederlerdi.

3. Ramazan Ayının En Sevilen Tatlısı

Osmanlı Devleti döneminden kalma yazılı eserlere baktığımızda baklavanın en çok Ramazan ayında tüketildiğini görürüz. Ağızda bıraktığı eşsiz tat ile o günlerden bu zamana sofralarımızın vazgeçilmezi olan baklava halen Ramazan ayında ve özellikle de bayramlarda tüketilmektedir. Bu yüzden de Anadolu’da kadınlarımız bayram arifesinde bir tepsi baklava açmayı ihmal etmez.

4. Şiirlere Konu Olmuştu

Baklavanın ağızda bıraktığı benzersiz lezzet sebebiyle Osmanlı döneminde ki birçok divan şiirine konu olmuştur. Bu şiirlerde baklava, bazen sevgilinin dudaklarına benzetilmiş, bazen de baklavanın kendisi üzerine şiir yazılmıştır. Sadece bu şiirlere bakılarak dahi baklavanın Türk toplumundaki yeri ve önemi anlaşılabilmektedir.

5. Şölenlerin Vazgeçilmezi

Artık Türk ve Anadolu kültürü ile kenetlenmiş olan baklava, dini bayramlarda, kutlamalarda ve şölenlerde ilk tercih edilen tatlı haline gelmiştir. Bu sebeple günümüzde de düğünlerde, nişanlarda, yeni bir bebek doğduğunda ya da yeni bir ev alındığında bu tatlı ikram edilerek ağızlar tatlandırılır.