Baklava ve çay, İstanbul’da yaşayanların ortak keyfi

İngiliz Financial Times gazetesi, insanların yaşamlarını İstanbul’da sürdürmesi için 5 sebebi sıralarken, bunlar arasında baklava ve çay keyfini de saydı. Jessie Williams tarafından kaleme alınan yazıda, İstanbul’da gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri ilk sırada yer aldı. Özellikle de İstanbul Bienali ve ünlü İstanbul Modern müzesine dikkat çekildi.

Haberde, Asya kıtası ile Avrupa kıtasının kesiştiği İstanbul’da çeşitli kültürlerin birlikte yaşadığı vurgulandı. İstanbul’dan ‘modern sanatların merkezi’ olarak bahsedilen haberde, İstanbul Modern’in Renzo Piano tarafından restore edildiği belirtildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından, Kabataş’taki müzenin 2021 yılında kapılarını yeniden açması planlanıyor.

Bu yıl 14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İstanbul Bienali’nin uluslararası ününe de vurgu yapan yazar, bu yıl 16.’sı gerçekleşecek bienalin Türkiye’den ve dünyadan çağdaş sanatçıları tanıttığına değindi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenleyeceği ve Koç Holding’in sponsor olduğu bienali, İngiliz The Telegraph gazetesi de ‘görülmesi gereken sanat etkinlikleri’ listesine almıştı. “Yedinci Kıta” temasıyla yapılacak olan bienalin küratörü ise Fransız yazar Nicolas Bourriaud.

ÜÇÜNCÜ SIRADA YEMEK KÜLTÜRÜ VAR

İstanbul’daki finans piyasasının hareketliliğini, bu şehirde yaşamak için ikinci neden olarak gösteren Jessie Williams, üçüncü olarak ise yemek kültürüne değindi. Bu kapsamda simit, kahvaltı, pide, kebap gibi unsurlardan bahsederken, yemek keyfini ayrı bir başlık olarak irdeledi. Haberde, “İstanbul’da insanlar keyfine çok düşkün. Bunu yaparken farklı yöntemlere başvuruyorlar ancak keyif almak denildiğinde baklava ve çay herkes için ortak.” ifadelerine yer verildi.

Son olarak kentteki tarihi eserlerden bahseden yazar, köklü tarihin izlerinin özellikle Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve benzeri mekanlarda hissedildiğini kaydetti.

Birçok kültürün bir araya gelerek kaynaştığı dev bir metropol olan İstanbul’un gastronomi açısından zengin çeşitliliğe sahip olması, yabancı ziyaretçilerin gözlerini ve damaklarını kamaştırıyor. Türk baklava ustalarının mahareti, özellikle turistik bölgelerde görücüye çıkarken, ülkenin önemli ihracat kalemleri arasında da yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye 2010-2014 döneminde 63 ülkeye 1564 ton baklava ihraç ederek 17,5 milyon dolar gelir elde etti. En çok baklava ihraç edilen ülkeler ise sırasıyla ABD, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.