Baklava ve Kardeşleri: Şöbiyet

Gaziantep yöresinin yemek ve tatlı konusunda sahip olduğu muhteşem bilgi birikimini uygulamaya döktüğü çok fazla örnek görmek mümkün. Kebaplardan sulu yemeklere, tatlılardan lahmacuna, beyrandan yağlı köfteye kadar birçok alanda muhteşem damak zevklerini hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtan yörenin, bu alandaki bilgisini ve inovasyon yeteneğini ortaya koyan tatlılardan bir tanesi de şöbiyettir.

Son dönemde Gaziantep’te ve neredeyse tüm Türkiye’de giderek popüler hale gelen bu tatlı, aslında 80 yılı aşkın bir geçmişe sahip ve yörede hep popüler olmayı başarmış. Taze tüketilmesi çok kritik olan bu tatlı, ne kadar taze yenirse damakta o kadar harika bir çıtırlık ve lezzet bırakıyor.

Genelde kış mevsimine özgü olarak çıkan ancak son dönemde yaşanan muhteşem rağbet nedeni ile artık dört mevsimde de görmeye alıştığımız şöbiyet, aslında genel olarak baklava ile oldukça benzerlik gösteriyor.

Ancak şöbiyette esas farkı yaratan konu, ince baklava hamurunun içine konan kaymak, antep fıstığı ve sadeyağ. Gaziantep tatlılarının vazgeçilmezi olan tereyağının sütü alınmış versiyonu olarak da tarif edilebilecek bir yağ türü olan olan ”sadeyağ”, şöbiyete gerçekten de en fazla yakışan malzemelerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Şöbiyet’in Kökeni

Gaziantep yöresinde üretimi yapılan bu tatlı, yıllar boyunca en fazla Suriyeli vatandaşlar tarafından tüketilmiş. Kelime kökeni olarak Arapçada ki ”Şaabiyat” kelimesinden gelen şöbiyetin, etimolojik olarak anlamı ise ‘Tıka Basa Yemek’ ve ‘Popüler Olan’ gibi tanımlar içeriyor.

Baklava familyasının en güzel örneklerinden birisi olan bu harika tatlı, Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde büyük bir keyifle tüketiliyor.

Kullanılan malzeme kalitesine, ustanın işçiliğine ve titizliğine göre lezzetinde farklar olan bu tatlı, daha önce de belirttiğimiz gibi esas farkı içindeki kaymak ile yaratıyor.

Baklavaya lezzet olarak çok benzeyen ve nesillerdir bu işle uğraşan kişiler tarafından baklavagillerden bir tatlı olarak nitelendirilen şöbiyet; marka anlamında henüz baklava seviyesinde olmasa da, ağzının tadını bilen ve yeni tatlar denemeye açık damaklar tarafından çok beğenilen ve sık tüketilen ve bir tatlı olarak biliniyor.