Baklavanın Bir Diğer Dostu: Bülbül Yuvası

Baklavanın her çeşidi ve her tipi ayrı bir ustalık, maharet ve tecrübe ister; ancak bu tecrübenin belki de en dile geldiği tatlı, baklavanın lezzet ikizi olarak adlandırılan bülbül yuvasında kendisini gösterir. Ustanın muhteşem bir oklava kullanma becerisine sahip olmasını talep eden ve gerektiren bu tatlı, gerçekten diğer baklava türevli tatlılarda olduğu gibi ciddi bir emek ve titizlik ister.

Bu müthiş emeğin ve zahmetin sonucu oluşan bu tatlı; ağza atıldığında ise damaklara adeta bir şölen yaratır. Bu yönüyle son dönemde en fazla tercih edilen şerbetli tatlılar arasında yer alan tatlının isim babası, aslında tatlının şeklinde gizlidir.

Baklava hamuru yapıldıktan sonra ortası boş bırakılan ve kenarlı hafif büzgülü olan bu tatlı, şekil benzerliği ile bülbül yuvası adını almıştır ve gerçekten de Gaziantep yöresinin Türk ve dünya mutfağına imza armağanlarından birisi haline gelmiştir.

Hamur düzgün açıldığında ve ustalıkla iç ve dış dolgusu yapıldığında, bülbül yuvası gerçekten zengin ve leziz Türk mutfağının baş üstü tatlılarından birisi halini alır. Baklavaya yapım olarak çok benzeyen tatlı, üstünde yine diğer tatlılarda olduğu gibi, dönem dönem fıstık tozu ile servis edilir ve görüntü olarak da oldukça iştah açıcı bir görüntüye sahiptir.

[b]Bu Harika Tatlıyı Mutlaka Denemelisiniz[/b]

Eğer gerçekten tatlı konusunda sevecen ve tatlıya meftun biriyseniz, pek ihtimal vermesek de, henüz denemediyseniz bu muhteşem tatlıyı ivedilikle tatmalısınız. Gaziantep ustalarının baklavaya kardeş olarak gördüğü bu tatlı, gerek şehirde gerekse de ülke genelinde son dönemde oldukça fazla tüketilir hale gelmiştir ve lezzet anlamında asla bir hayal kırıklığı yaşatmamaktadır.

Türk mutfağının ustalık eserlerinden birisi olarak nitelendirilen bu tatlı, baklava hamuru ve biçiminde hazırlanan diğer ürünlerin de, en az baklava kadar lezzetli olabileceğinin açık ve net bir kanıtı olarak karşımıza durmaktadır.

Bülbül yuvası, hazırlanması zahmetli ancak yemesi de bir o kadar keyifli bir tatlıdır. Hele de bu işinin ehli bir usta tarafından yapıldıysa, bu tatlı gerçekten damaklarda bir lezzet patlaması yaratacak kadar güzeldir.