Baklava’nın Fıstık Dışında Farklı Tipleri

Türkiye’ye özgü bir tatlı deyince, çoğumuzun aklına ilk önce Gaziantep yöresinin hem ülkemiz, hem de dünya mutfağına armağanı olan baklava gelir. İnce yufkaların arasına serpiştirilmiş harika Antep fıstığı ile birlikte, damaklarda adeta bir şölen havası yaratan baklavanın, hem kültürel mirasımıza hem de yemek turizmine olan katkısı yadsınamayacak derece fazladır.

Genel olarak fıstıklı olarak yapılsa da, baklavanın içerisine daha farklı malzemeler koymak da mümkün hale gelmiştir. Bazı işletmeler, farklı baklava tipleri ile birlikte çeşitliliği arttırmakta ve müşterilerine bu açıdan kolaylık sağlama çabası içine girmektedir.

Biz de bugün kü yazımızda sizlere fıstıklı baklava dışına hangi baklava tipleri şu anda aktif olarak tüketiliyor, onları tanıtmaya çalışacağız.

Fıstıklı Baklavaya Alternatif: Cevizli

Fıstıklı baklavadan sonra en fazla tüketilen baklava, cevizli baklavadır. Ceviz bu alanda gerçekten de sık tüketilen ve lezzet açısından da ciddi bir başarı elde eden ürün olarak baklavalarda her geçen gün daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Fıstıkta olduğu gibi, ceviz de ağızda çıtır şekilde dağılarak, baklavanın doğasına son derece uygun bir kuru yemiş olarak dikkat çekmektedir. Hatta cevizli baklava öylesine popüler olmuştur ki, biraz da fiyat ve maliyet kaygılarından ötürü bazı işletmeler, sadece bu tip baklava üretmektedir.

Fındıklı Baklava

Cevizli baklavaya alternatif olarak yine ülkemizde bolca yetişen bir başka gıda olan fındığın kullanıldığı fındıklı baklava da, yavaş yavaş popüler hale gelmektedir. Hala damakların alışma aşamasında olduğu fındıklı baklava, özellikle bazı Karadeniz bölgesi işletmeleri tarafından imal edilen bir ürün tipi olarak dikkati çekmektedir. Yine çıtırtılı ve ağızda dağılan yapısı ile baklava doğasına uygun olan bu kuru yemiş ile ilgili olarak hamle yapan işletme sayısında artış yaşanmıştır.

Ancak diğer alternatifler her ne kadar güzel olursa olsun, baklavanın çıktığı o meşhur Gaziantep yöresinin bu noktada kullandığı birincil ve hatta yegane alternatif fıstıktır. Fıstık hem görsel, hem de tat anlamında, baklava ile belki de en fazla uyuşan gıda maddesi olarak dikkatleri çekmektedir ve öyle kalmaya da muhtemelen devam edecektir.