Dünyanın dört yanına baklava gönderiyoruz

Orta doğuya has tatlılar arasında baklavanın yeri gerçekten de bir başka. Çok kaliteli bir baklava bulmak zor olsa da sevenleri her zaman çevrelerindeki en iyi baklava ustasını bulurlar. Fırından taze çıkmış bol şerbetli çıtır çıtır bir baklavayı kim sevmez ki. Anlaşılan sadece biz değil diğer ülkelerin vatandaşları da aynı fikirde. Bu sayede geçtiğimiz yıl yurt dışına tonlarca baklava ihraç etmeyi başardık.

Fıstıklı Baklava Çeşitleri

Ülkemizin dünyaya belki de en büyük gastronomi armağanlarından birisi de baklavadır. Özellikle hamurunun inceliği ve kıtırlığı ile içine girdiği her şeyin lezzetini birkaç kat arttırmayı başaran Antep Fıstığı’nın eşsiz bir uyum içerisinde dans ettiği bu efsane tatlı, Türkiye’nin en büyük lezzetlerinden birini oluşturuyor.

Baklava, Türklerin Vazgeçilmez Tatlısı

Türklerin vazgeçemediği lezzetlerden biri olan baklava, son yıllarda Türkiye’ye gelip baklavayı tadan yabancı turistlerin de gönlünde taht kurmuştur. Eşsiz lezzetinin yanı sıra Türk kültürüne yerleşmiş olan baklava, tarih boyunca Anadolu’da çok sevilerek tüketildiği için artık bir sembol haline gelmiştir. Baklavanın Anadolu ve Türk tarihindeki serüvenini sizler için derledik.

Baklavalı Online Slot Oyunu Çıkabilir Mi?

Birçok insan için casinoların en büyük eğlencesi slot oyunlarıdır. Mobil cihazlarda da en çok oynanan oyunlardan biri olma özelliği taşıyan slot oyunlarında, üç çark döner. Bu çarklar durduklarında, ön bölümde yer alan resimlerden üçü de aynı olduğu zaman büyük ödül kazanılır. Bu oyunlarda ki resimler inanılmaz farklı şekillerde olabiliyor. Ancak alışkanlık yaratan çevrim içi slot oyunlarında en çok gördüğümüz çeşitleri genelde yiyecek resimleri oluyor.

Baklava’yı Baklavacıda Yemek

Geçenlerde canım baklava çekti ama has baklava, çıtır görüntüsü, özenle dökülmüş şerbeti, buram buram kokan hamuru, fıstıklı olur, cevizli olur, sütlü olur. Gaziantep, Urfa, Kahramanmaraş şehirlerinde yaşamıyoruz ki gidip çarşıdan ustasından alalım? Bayram zamanı olsa: www.ulusal.com.tr bol bol tüketildiği için rahatça bulabiliriz. Avrupa’da ise baklava zamanı yılbaşı oldu artık ya, darısı başımıza. Şimdi kalkıp Kapalı Çarşı, Kemeraltı, Han Pazar’ı gibi kalabalık ortamlara girmek gerekiyor. Market ya da pastanelerde satılanların ====ortadoğu tatlısı baklava==== ile farkını anlamak içinse gurme olmaya gerek yok.

TÜRK TATLISI BAKLAVA

BAKLAVANIN TARİHİ

Adını duyunca gözümüzde canlanan çeşitleriyle ağız sulandıran baklavanın ana vatanı Osmanlı İmparatorluğu’dur. Her ne kadar kesin belgelere ulaşılamasa da, tarihçiler baklavanın Orta Asya’dan geldiğini söylerler. Komşu ülke Yunanistan ve bazı Orta Doğu ülkeleri tarafından sahiplenilmeye çalışılsa bile, bu eşi bulunmaz tatlının ustasının Türkler olduğu su götürmez bir gerçektir. Zaten bu gerçek 8 Ağustos 2013 yılında Avrupa Birliği Komisyonu tarafından tescillenerek, baklavamız gerçekten patentli bir Türk tatlısı haline gelmiştir.

Baklavanın Bir Diğer Dostu: Bülbül Yuvası

Baklavanın her çeşidi ve her tipi ayrı bir ustalık, maharet ve tecrübe ister; ancak bu tecrübenin belki de en dile geldiği tatlı, baklavanın lezzet ikizi olarak adlandırılan bülbül yuvasında kendisini gösterir. Ustanın muhteşem bir oklava kullanma becerisine sahip olmasını talep eden ve gerektiren bu tatlı, gerçekten diğer baklava türevli tatlılarda olduğu gibi ciddi bir emek ve titizlik ister.

Baklava ve çay, İstanbul’da yaşayanların ortak keyfi

İngiliz Financial Times gazetesi, insanların yaşamlarını İstanbul’da sürdürmesi için 5 sebebi sıralarken, bunlar arasında baklava ve çay keyfini de saydı. Jessie Williams tarafından kaleme alınan yazıda, İstanbul’da gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri ilk sırada yer aldı. Özellikle de İstanbul Bienali ve ünlü İstanbul Modern müzesine dikkat çekildi.

Kaliteli Baklava Anlamanın Püf Noktaları

Her Baklava, Baklava Değildir

Hepinizin tahmin edeceği üzere baklava denince aklımıza ilk olarak Gaziantep ilimiz gelir. Dünyanın belki de en lezzetli baklavalarının yapılarak 7’den 70’e tüm Türk halkının damaklarına bayram ettiren Gaziantep’te yıllardır baklava imalatı ile uğraşan ustalardan iyi baklavanın nasıl yapılacağına dair ipuçlarını derledik.

Baklavanın, ustasından ustasına değişen, onlarca farklı türü mevcut. Şöbiyet, bülbül yuvası, fıstıklı sarma, ev baklavası, sütlü nuriye, cevizli baklava, fıstıklı baklava, burma baklava diye liste uzayarak gider.

Hangi tür baklava olursa olsun, baklavanın rengi altın sarısı renginde olmalıdır. Görüntü, tek başına baklavanın kalitesini anlatmaya yetmese de, bizim için ilk bakışta önemli bir ipucudur. İkinci dikkat edilmesi gereken nokta, baklavanın türüne göre, kullanılan iç malzemesinin rengi ve bolluğudur. Fıstık kullanılmışsa fıstığın rengi, ceviz kullanılmışsa cevizin rengi ve kullanım miktarına bakılmalıdır. Baklavanın alt katlarıyla üst katlarındaki yufka kalınlığı da çok iyi ayarlanmalıdır. Baklavada, özel işlemlerden geçerek doğal tereyağından üretilen sadeyağ kullanılmalıdır. Tadıldığında yağ, damakta ağır ve yakıcı bir tat bırakmamalıdır.

İyi Baklava İyi Ustaların Elinden Çıkar

Kullanılan malzeme ne kadar organik, ne kadar üst düzey olursa olsun, eğer baklavayı yapan ustanın elleri ne kadar maharetli değilse, iyi bir baklava yemeniz de o kadar imkansız olacaktır. Zira bu işte ustalık, en az malzeme kalitesi kadar önemlidir. Baklava yufkalarının özenle ve incelikle açılması, tepsiye itinayla yerleştirilmesi, ara katlarına malzemelerin serpiştirilmesi, fırınlanması, şerbetin hazırlığı ve fırından çıkan baklavayla şerbetin buluşması gibi pek çok aşamada iyi bir baklava ustasının maharetli ellerine ve uzun yıllara dayanan tecrübesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Şunun da akılda bulundurulması gerekir: Baklava, ustaların elinden çıkar, makinelerin değil. Tek bir ustaya sahip bir baklavacılar zinciri tüm şubelerine her gün bir kaç yüz kilo baklava üretemez. Üretiyorsa, bilin ki baklavalarının imalat sürecinde bir makine veya bir otomasyon kullanılıyordur, ki bu da baklavanın lezzetini bozan en önemli özelliklerden biridir. İyi baklava, endüstriyel olarak üretilmesi zor bir lezzettir. İyi baklava butik olarak, butik tatlıcılarda üretilir.