Baklava’yı Baklavacıda Yemek

Geçenlerde canım baklava çekti ama has baklava, çıtır görüntüsü, özenle dökülmüş şerbeti, buram buram kokan hamuru, fıstıklı olur, cevizli olur, sütlü olur. Gaziantep, Urfa, Kahramanmaraş şehirlerinde yaşamıyoruz ki gidip çarşıdan ustasından alalım? Bayram zamanı olsa: www.ulusal.com.tr bol bol tüketildiği için rahatça bulabiliriz. Avrupa’da ise baklava zamanı yılbaşı oldu artık ya, darısı başımıza. Şimdi kalkıp Kapalı Çarşı, Kemeraltı, Han Pazar’ı gibi kalabalık ortamlara girmek gerekiyor. Market ya da pastanelerde satılanların ====ortadoğu tatlısı baklava==== ile farkını anlamak içinse gurme olmaya gerek yok.

Baklava Arayışım

Semtin çarşısına gittiğimde öylece ümitsizce dolaştım. Gezerken yeni açılan bir dükkanın baklavacı olduğunu öğrendim. Hemen içeri girdim burnuma buram baklavanın kokusu geldi.

Büfede birbirinden güzel baklavaları gördüm, bakır tepsi üzerine dizilmiş baklava ustasının elinden çıkmış fıstıklı, cevizli çeşit çeşit baklavaları, sarmaları görünce bir an için ayaklarım yerden kesildi. Fıstıklı baklavadan ve bir adet de Antep sarmadan sipariş ettim, bir de soğuk ayran. Evet yanlış duymadınız baklavadan sonra soğuk ayran içerim, hem şekeri dengeler hem de ferahlatır.

Üstüne de bir Türk kahvesi, oh afiyet olsun bana.

Baklavalar Büyük Yerlere Geliyor

Dükkan sahibiyle biraz sohbet ettikten sonra İstanbul’da 7000 metrekare üzerine kurulu tesislerinde tarihi markaları için baklava üretimi gerçekleştirdiklerini ve çeşitli semtlerde şubeleri olduğunu öğrendim. Düşündüğümüzde de baklava bizim öz tatlımız ve bu işi layığıyla yapabilen ve satış ağı olan çok az marka var ve bu sektörde bir boşluk niteliğindedir. Ancak insanlar kendi kültürlerinin tatlısını yiyebilmek için ya kalabalık merkezi çarşılara ya da yapıldığı şehre gitmek zorundalar. Has baklava yiyebilmek için hafta sonu günübirlik Gaziantep’e uçak biletini aylar öncesinden ayırtan insanlar biliyorum. Ne diyeyim, değmez mi bu lezzet için? Artık İstanbul gibi diğer büyük şehirlere de yavaş yavaş yayılacak olan markalar sayesinde, yakın zamanda evinizden rahatça çıkıp baklavacıya gidebilir hale geleceksiniz. Misafirliğe giderken en güzel hediye olarak olsun ya da arkadaşlarınızla oturup sohbet edebileceğiniz bir mekan olsun, baklavacı tabiri eskiden olduğu gibi hem dilimize yerleşecek hem damağımızda inanılmaz tatlar bırakacaktır. Anadolu geleneklerinin detaylarında yer verilen baklavacılar da öz kültürümüzle de bütünleşmiş olacak.