Fıstıklı Baklava Çeşitleri

Ülkemizin dünyaya belki de en büyük gastronomi armağanlarından birisi de baklavadır. Özellikle hamurunun inceliği ve kıtırlığı ile içine girdiği her şeyin lezzetini birkaç kat arttırmayı başaran Antep Fıstığı’nın eşsiz bir uyum içerisinde dans ettiği bu efsane tatlı, Türkiye’nin en büyük lezzetlerinden birini oluşturuyor.

Özellikle son dönemde Instagram ve Twitter gibi sosyal mecraların giderek aktif bir biçimde hayatımıza girmesi ile birlikte, gerek yurt içi gerekse de yurt dışında, gurme turizmi önemli bir nokta haline gelmiş durumda. Bu da, baklavanın farklı türlerine olan ilgiyi bir nevi körüklüyor. Biz de bu gün sizlere Antep fıstıklı baklavanın farklı çeşitleri ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Son dönemlerde tatlı üreticileri fıstıklı baklavayı değişik şekillerde üretmeye başladılar. Nesiller boyu tatlı üretimi ile uğraşan baklava ustaları ve şirketleri, müşterilerinin bu yönde ki taleplerini karşılayabilmek için araştırma ve geliştirme departmanlarına ciddi kaynaklar ayırmış ve ortaya gerçekten oldukça güzel baklava türleri çıkmıştır.

Bu baklava tiplerinden en yaygın olanı, bildiğimiz geleneksel şerbetli baklavanın kuru çeşidi olan fıstıklı kuru baklavadır. Genel olarak sevdiğiniz bir kişiyi ziyaret ederken yanınızda götürebileceğiniz ve uzun yolculuklara dayanıklı olan bu baklava türü, içindeki şerbet oranının daha az olmasından dolayı tercih sebebidir.

Yöresel tereyağlar ile üretilen baklavaların daha önce de belirttiğimiz gibi birçok çeşidi vardır. Baklavalar fıstık yerine bademli, cevizli ve fındıklı olabildiği gibi bir başka türü de kare baklavadır.

Lezzetten ziyade kesim farklılığıyla göze çarpan kare baklava da son günlerde oldukça revaçtadır. Normal baklava kesiminin dışında, özel bir teknik ile kesilerek kare baklava halini almaktadır. Bu baklava tipi de gerek ismi, gerek kesim şekli, gerekse de diğer türlerdeki gibi üstün lezzeti ile dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin ve ona bu armağanı veren güzide kenti Gaziantep’in gurur kaynağı ve bir başka deyişle medar-ı iftiharı olan baklavanın çok çeşitli tiplerini yemek mümkündür.

Aralarında ufak bazı farklar olmakla birlikte, iyi yapılmış ve özen gösterilmiş bir baklava, gerçekten çok ama çok lezzetli olmaktadır.