TÜRK TATLISI BAKLAVA

BAKLAVANIN TARİHİ

Adını duyunca gözümüzde canlanan çeşitleriyle ağız sulandıran baklavanın ana vatanı Osmanlı İmparatorluğu’dur. Her ne kadar kesin belgelere ulaşılamasa da, tarihçiler baklavanın Orta Asya’dan geldiğini söylerler. Komşu ülke Yunanistan ve bazı Orta Doğu ülkeleri tarafından sahiplenilmeye çalışılsa bile, bu eşi bulunmaz tatlının ustasının Türkler olduğu su götürmez bir gerçektir. Zaten bu gerçek 8 Ağustos 2013 yılında Avrupa Birliği Komisyonu tarafından tescillenerek, baklavamız gerçekten patentli bir Türk tatlısı haline gelmiştir.

Osmanlı döneminden beri çok kıymet verilip adına sarayda özel bir alay kurulan baklava, Ramazan ayının ortasında bizzat padişah tarafından Yeniçeri Ocağı’na armağan olarak gönderilen kıymetli bir tatlıydı. Hatta o zamanlarda devlet törenlerindeki ikramlar arasına girmiş olması da, baklavanın o günlerde ne kadar değerli olduğunun bir başka göstergesidir. Günümüzde de hemen hemen bütün özel günlerde ikramlar arasında kendine özel bir yer bulan baklavanın üretimi her bayramda katlanarak artar ve tonlarca baklava tüketilir. Özellikle bayramlarda, düğünlerde, nişanlarda ve diğer kutlamalarda ikram edilmesinin yanı sıra, çevrenizde iddiaya girerken “1 kilo – 2 kilo baklavasına!” diyen arkadaşlarınız bile olmuştur.

Namı zaman içinde okyanusları bile aşarak dünyaya yayılan bu tatlının memleketi, yüzlerce eşsiz lezzetiyle meşhur olan ilimiz Gaziantep’tir elbet. Havasından mıdır, suyundan mıdır yoksa kentte yetişen taptaze fıstığından mıdır bilinmez, denir ki Antep’te pişmiş baklavanın tadı başka yerlerde bulunmaz. Burada usta ellerde incecik açılan kırk kat yufka, fıstık, tereyağı ve şerbetiyle buluşarak o dillere destan lezzetine kavuşur. Yapıldığı yöreye göre içine fıstık yerine ceviz, badem veya fındık da konulabilir. Ateşte özenle kızartılıp şerbeti döküldükten sonra, tadına bakanların bağımlısı olacağı kesindir.

DÜNYADA BAKLAVA

Tescillenmiş tatlımız olan baklava dünyanın farklı yerlerinde de çok sevilir ki bu yerlerden birisi ABD’nin Teksas eyaletidir. Burada yaşayan Çek’lerin de öğrenip kendi memleketlerine taşıdıkları bu muazzam tatlı, zamanla Teksas bölgesinde bir takım değişikliklere uğramış, böylelikle de Teksas baklavası diye bir kavram literatüre girmiştir. Ayrıca ABD ve Çek Cumhuriyeti dışında Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ülkeleri, Kırgızistan, Kazakistan ve Azerbaycan gibi Türk cumhuriyetleri, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya ve Ermenistan gibi bir çok ülkede sevilen tatlılardan biridir.