Türkiye’de Baklava

Baklava, özel bir yufkanın bir çok kat halinde şekillendirilmesi, Antep fıstığı, fındık, badem veya cevizle doldurulup şerbetle tatlanmasıyla elde edilen bir tatlı. Baklava denince ilk aklımıza gelen kare şeklinde baklava dilimleri olsa da, malzemesi bir çok farklı şekilde hazırlanmaya elverişli.

Katmer, börek, güllaç, baklava, gözleme gibi kat kat hamur işlerinin unlu mamul ürünlerinin sayıca önemli bir kısmını oluşturduğu ülkemizde baklavanın envai çeşidine rastlıyoruz. Bu çeşitler biçim, içerik ve kıvam açısından değişiklik gösteriyor.

Bülbül Yuvası

Kuş gözü olarak da bilinir. Ortasında hafif bir çukur bulunan bu çeşitte şerbet tamamen dibe akmaz, diğer tariflere nazaran biraz daha eşit dağılır.

Dilber Dudağı

Saray mutfağından geldiği bilinmektedir. Geleneksel baklavadan farklı olarak daire şeklinde baklava yufkaları katlanarak yapılır ve biraz daha yağlıdır.

Saray Burma

Saray Sarma olarak da bilinen bu tarif geleneksel baklavadan farklı olarak börek şeklinde sarılarak yapılır.

Antep Sarma

İsim benzerliğine rağmen Saray Sarma’dan çok farklı bir tariftir. Antep Dolama, Fıstıklı Dolama olarak da bilinir. Bu tarifte yufkayı görmeyebilirsiniz bile. Antep fıstığının yeşili bütün tatlıya rengini verir.

Midye Baklava

Yakın zamanda Antep’te ortaya çıkan bu tarif diğer baklavalara göre daha fazla Antep fıstığı içeriyor. Tarifinde kaymak da bulunan bu çeşit, dört ay süren bir çalışmanın ürünü.

Büzme Baklava

Gazete Baklava olarak da bilinir, evde de yapılabilen pratik bir tariftir.

Lüle Baklava

Erzincan’a özgü bu baklavanın şerbeti yok. Bol yağlı bu tarif pudra şekeriyle servis ediliyor.

Gelin Bohçası

Bir Maraş tarifidir. Rivayete göre kızının baklava ustasıyla evlenmesini istemeyen baba, istemeye geldikleri gün kızına özel yapılmış bu mantı şeklindeki baklavayı yedikten sonra ikna olur.

Şöbiyet

Suriye kökenli bu tarif Gaziantep’te ilk defa 1940 yılında üretilmeye başlamış. O günden bu yana ülkemizde en çok tüketilen çeşitlerden biri haline gelmiş. “Şaabet” kelimesinden türeyen ismi gibi, oldukça popüler bir tatlı. Şöbiyet, sabah saatlerinde hazırlanıyor ve aynı gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor.

Gül Baklava

Çorum baklavasıdır. Çorum’da düğünlerde ve bayramlarda servis edilir. Gül şeklindeki porsiyonları diğer baklava türlerine göre oldukça büyüktür.