Yöresel Baklava Çeşitleri

Baklava bugün Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan, İran, Afganistan, Suriye, Lübnan, Mısır, Umman, İsrail, Yunanistan, Arnavutluk ve diğer balkan ülkelerinde sıklıkla tüketilen bir tatlı. Tabii ki farklı coğrafyalarda farklı yapılış biçimleri var. Sadece Türkiye’de yüzlerce çeşide ulaşan baklava, birbirinden uzaklaştıkça değişen tariflerle Akdeniz havzası, Asya ülkeleri ve Doğu Avrupa’da pek çok ülkede özel günlerde tüketilen bir tatlı.

Türkiye’nin doğusunda Asya ülkelerinde baklava safran ve diğer yöresel tatlarla aromalandırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Azerbaycan, Özbekistan ve İran’da Nevruz’la özdeşleşen tatlı, aynı şekilde Ramazan ve Kurban bayramlarında da yerini buluyor. Ermenistan’da Paskalya öncesi oruç zamanı ve Paskalya zamanı ortaya çıkıyor. Yüzyıllara meydan okuyan tatlı hâlâ yorumlanmaya devam ediyor.

Afganistan

Afganistan’da baklava kakule ve safranla yapılıyor. İçi fıstık ve ceviz karıştırılarak dolduruluyor.

Azerbaycan’da Baklava

Azerbaycan da baklavada safran tercih ediyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen Azerbaycan’da çok sayıda farklı baklava tarifi bulunuyor. Bunlardan en bilinen ikisi Bakü baklavası ve Gence baklavası arasındaki fark kullanılan aromalar. Pratik bir tarif olan “Tenbel Pakhlava (Tembel Baklava)” diğer adıyla “Sochinsky Pirog” da buraya özgü. Rulo pakhlava, asan (burma) pakhlava da kuzey Azerbaycan’da yapılan tarifler. Ancak en ilginci kırmızı – beyaz rengi ve alışılmadık süslemesiyle pirinç unundan yapılan Sheki baklavası.

İran

İran’ın baklavasıyla ünlü şehirleri Yazd ve Qazvin. Kendi aralarında tarifler çeşitlilik gösterse de İran baklavası genelde bademle doldurulup Antep fıstığıyla süslenir, gül şerbetiyle servis edilir ve Nevruz zamanı yenir.

Özbek Baklavası

Baklava denince aklımıza gelen incecik kat kat kabaran yufkaların aksine, baklava Özbekistan’da daha kalın bir hamurla, daha az katman arasında daha kalın bir ceviz tabakası olacak şekilde yapılıyor.

Ermeni Tarifi

Ermeniler baklavayı tarçın ve karanfille tatlandırıyor. Yerevan’da 28 kattan oluşan baklava balla tatlandırılıyor, Gavar’da ise 42 katlı ve cevizli yapılıyor.

Yeni Bir Tarif

Hindistan Jabalpurlu bir aşçı olan Chetna Makan’ın Masala Chai Baklava tarifi büyük ilgi topladı. Şerbet olarak Masala Chai kullanan tarifte karanfil, zencefil, safran, şeker veya bal ve siyah çay bulunuyor.